Lotnisko Chopina odprawiło w kwietniu 1,82 mln pasażerów. Pod kilkoma względami jest to rekord – zarówno w odniesieniu do kwietnia 2024, jak i poszczególnych miesięcy z poprzedniego kwartału. Tak wysoki wynik kwietnia oznacza również, że wzrost liczby pasażerów wyniósł 14,6 proc. rok do roku.
1 820 159 – dokładnie tylu pasażerów skorzystało ze stołecznego lotniska w kwietniu br. Dotychczas tak wysokie liczby notowane były w miesiącach letnich. Najbardziej intensywnym dniem operacyjnym był 27 kwietnia, niedziela przed majówką, kiedy to odprawiono aż 71 940 pasażerów. W kwietniu wzrósł także odsetek pasażerów transferowych. Wyniósł on 27 proc. i był najwyższy w bieżącym roku, wyższy o 3 pp. od wyniku marcowego.
Łącznie, od początku roku do końca kwietnia lotnisko obsłużyło 6 653 831 osób – 494 531 w ruchu krajowym i 6 159 300 w międzynarodowym. 4,35 miliona osób podróżowało w ramach strefy Schengen, a poza nią – 2,3 mln. Rejsy czarterowe wybrały 657 403 osoby. Z przewoźnikami niskokosztowymi podróżowało 1 778 271 osób, a linie tradycyjne przewiozły 4 218 157 osób.
– Rozwój siatki połączeń, rosnąca liczba pasażerów transferowych oraz wzmacnianie pozycji w segmencie cargo potwierdzają, że niezmiennie jesteśmy na ścieżce wzrostu. W kwietniu aż 27 proc. podróżnych skorzystało z Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego. Rekordowe wyniki utrzymują się również w pierwszej połowie maja co jest dowodem wciąż rosnącego popytu na podróże z Lotniska Chopina, ale również sprawnego zarządzania ruchem. To zasługa wszystkich podmiotów operujących w naszym porcie, ale również wyzwanie. Prognozowany dalszy wzrost ruchu w najbliższych latach wymaga od nas ciągłego doskonalenia działań operacyjnych i inwestycyjnych. Nasza infrastruktura działa już na granicy swoich możliwości, jak tlenu potrzebujemy uwolnienia przepustowości, aby ten skomplikowany organizm jakim jest port lotniczy mógł dalej zdrowo funkcjonować. Modernizacja to absolutna konieczność. Także cargo, a szczególnie segment all-cargo rośnie w imponującym tempie. Jesteśmy gotowi na ten wzrost, trwające już inwestycje w infrastrukturę dla Welcome Airport Services pozwolą obsługiwać nawet pół miliona ton frachtu rocznie na Lotnisku Chopina – mówi
Łukasz Chaberski, prezes zarządu PPL.
W ruchu tradycyjnym pasażerowie najchętniej wybierali Londyn, Paryż i Amsterdam, który tym razem wyprzedził Dubaj. W ruchu czarterowym na pierwszych miejscach pozostaje egipska triada – Marsa Alam, Hurghada i Szarm el-Szejk, za którą na 4 pozycji plasuje się Antalya.
W bieżącym roku znacznie wzrósł transport cargo. Od stycznia do kwietnia odprawiono 41 497 ton, co jest wynikiem rekordowym i oznacza wzrost o 19,4 proc. w odniesieniu do czterech pierwszych miesięcy ubiegłego roku. W samym kwietniu przewieziono 10 693 tony towarów.